| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| afaldo afaldes afalda afaldamos afaldáis afalden | afaldaba afaldabes afaldaba afaldábamos / afaldábemos afaldabais / afaldabeis afaldaben | afaldé afaldasti / afaldesti afaldó afaldemos afaldastis / afaldestis afaldaron | afaldara / afaldare afaldaras / afaldares afaldara / afaldare afaldáramos / afaldáremos afaldarais / afaldareis afaldaran / afaldaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| afalde afaldas / afaldes afalde afaldemos afaldéis afaldan / afalden | afaldara / afaldare afaldaras / afaldares afaldara / afaldare afaldáramos / afaldáremos afaldarais / afaldareis afaldaran / afaldaren | afaldaré afaldarás afaldará afaldaremos afaldaréis afaldarán | afaldaría afaldaríes afaldaría afaldaríamos / afaldaríemos afaldaríais / afaldaríeis afaldaríen | ||
| Infinitivu | afaldar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | afaldando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | afalda afaldái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana