| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| anaranxo anaranxes anaranxa anaranxamos anaranxáis anaranxen | anaranxaba anaranxabes anaranxaba anaranxábamos / anaranxábemos anaranxabais / anaranxabeis anaranxaben | anaranxé anaranxasti / anaranxesti anaranxó anaranxemos anaranxastis / anaranxestis anaranxaron | anaranxara / anaranxare anaranxaras / anaranxares anaranxara / anaranxare anaranxáramos / anaranxáremos anaranxarais / anaranxareis anaranxaran / anaranxaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| anaranxe anaranxas / anaranxes anaranxe anaranxemos anaranxéis anaranxan / anaranxen | anaranxara / anaranxare anaranxaras / anaranxares anaranxara / anaranxare anaranxáramos / anaranxáremos anaranxarais / anaranxareis anaranxaran / anaranxaren | anaranxaré anaranxarás anaranxará anaranxaremos anaranxaréis anaranxarán | anaranxaría anaranxaríes anaranxaría anaranxaríamos / anaranxaríemos anaranxaríais / anaranxaríeis anaranxaríen | ||
| Infinitivu | anaranxar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | anaranxando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | anaranxa anaranxái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana