| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| aparuxo aparuxes aparuxa aparuxamos aparuxáis aparuxen | aparuxaba aparuxabes aparuxaba aparuxábamos / aparuxábemos aparuxabais / aparuxabeis aparuxaben | aparuxé aparuxasti / aparuxesti aparuxó aparuxemos aparuxastis / aparuxestis aparuxaron | aparuxara / aparuxare aparuxaras / aparuxares aparuxara / aparuxare aparuxáramos / aparuxáremos aparuxarais / aparuxareis aparuxaran / aparuxaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| aparuxe aparuxas / aparuxes aparuxe aparuxemos aparuxéis aparuxan / aparuxen | aparuxara / aparuxare aparuxaras / aparuxares aparuxara / aparuxare aparuxáramos / aparuxáremos aparuxarais / aparuxareis aparuxaran / aparuxaren | aparuxaré aparuxarás aparuxará aparuxaremos aparuxaréis aparuxarán | aparuxaría aparuxaríes aparuxaría aparuxaríamos / aparuxaríemos aparuxaríais / aparuxaríeis aparuxaríen | ||
| Infinitivu | aparuxar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | aparuxando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | aparuxa aparuxái |
Flexona como: falar
variante ortográfica de : apaluxar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana