| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| apayaso apayases apayasa apayasamos apayasáis apayasen | apayasaba apayasabes apayasaba apayasábamos / apayasábemos apayasabais / apayasabeis apayasaben | apayasé apayasasti / apayasesti apayasó apayasemos apayasastis / apayasestis apayasaron | apayasara / apayasare apayasaras / apayasares apayasara / apayasare apayasáramos / apayasáremos apayasarais / apayasareis apayasaran / apayasaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| apayase apayasas / apayases apayase apayasemos apayaséis apayasan / apayasen | apayasara / apayasare apayasaras / apayasares apayasara / apayasare apayasáramos / apayasáremos apayasarais / apayasareis apayasaran / apayasaren | apayasaré apayasarás apayasará apayasaremos apayasaréis apayasarán | apayasaría apayasaríes apayasaría apayasaríamos / apayasaríemos apayasaríais / apayasaríeis apayasaríen | ||
| Infinitivu | apayasar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | apayasando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | apayasa apayasái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana