| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| aseñardo aseñardes aseñarda aseñardamos aseñardáis aseñarden | aseñardaba aseñardabes aseñardaba aseñardábamos / aseñardábemos aseñardabais / aseñardabeis aseñardaben | aseñardé aseñardasti / aseñardesti aseñardó aseñardemos aseñardastis / aseñardestis aseñardaron | aseñardara / aseñardare aseñardaras / aseñardares aseñardara / aseñardare aseñardáramos / aseñardáremos aseñardarais / aseñardareis aseñardaran / aseñardaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| aseñarde aseñardas / aseñardes aseñarde aseñardemos aseñardéis aseñardan / aseñarden | aseñardara / aseñardare aseñardaras / aseñardares aseñardara / aseñardare aseñardáramos / aseñardáremos aseñardarais / aseñardareis aseñardaran / aseñardaren | aseñardaré aseñardarás aseñardará aseñardaremos aseñardaréis aseñardarán | aseñardaría aseñardaríes aseñardaría aseñardaríamos / aseñardaríemos aseñardaríais / aseñardaríeis aseñardaríen | ||
| Infinitivu | aseñardar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | aseñardando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | aseñarda aseñardái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana