| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| atocino atocines atocina atocinamos atocináis atocinen | atocinaba atocinabes atocinaba atocinábamos / atocinábemos atocinabais / atocinabeis atocinaben | atociné atocinasti / atocinesti atocinó atocinemos atocinastis / atocinestis atocinaron | atocinara / atocinare atocinaras / atocinares atocinara / atocinare atocináramos / atocináremos atocinarais / atocinareis atocinaran / atocinaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| atocine atocinas / atocines atocine atocinemos atocinéis atocinan / atocinen | atocinara / atocinare atocinaras / atocinares atocinara / atocinare atocináramos / atocináremos atocinarais / atocinareis atocinaran / atocinaren | atocinaré atocinarás atocinará atocinaremos atocinaréis atocinarán | atocinaría atocinaríes atocinaría atocinaríamos / atocinaríemos atocinaríais / atocinaríeis atocinaríen | ||
| Infinitivu | atocinar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | atocinando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | atocina atocinái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana