| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| axano axanes axana axanamos axanáis axanen | axanaba axanabes axanaba axanábamos / axanábemos axanabais / axanabeis axanaben | axané axanasti / axanesti axanó axanemos axanastis / axanestis axanaron | axanara / axanare axanaras / axanares axanara / axanare axanáramos / axanáremos axanarais / axanareis axanaran / axanaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| axane axanas / axanes axane axanemos axanéis axanan / axanen | axanara / axanare axanaras / axanares axanara / axanare axanáramos / axanáremos axanarais / axanareis axanaran / axanaren | axanaré axanarás axanará axanaremos axanaréis axanarán | axanaría axanaríes axanaría axanaríamos / axanaríemos axanaríais / axanaríeis axanaríen | ||
| Infinitivu | axanar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | axanando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | axana axanái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana