| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| desagrupo desagrupes desagrupa desagrupamos desagrupáis desagrupen | desagrupaba desagrupabes desagrupaba desagrupábamos / desagrupábemos desagrupabais / desagrupabeis desagrupaben | desagrupé desagrupasti / desagrupesti desagrupó desagrupemos desagrupastis / desagrupestis desagruparon | desagrupara / desagrupare desagruparas / desagrupares desagrupara / desagrupare desagrupáramos / desagrupáremos desagruparais / desagrupareis desagruparan / desagruparen | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| desagrupe desagrupas / desagrupes desagrupe desagrupemos desagrupéis desagrupan / desagrupen | desagrupara / desagrupare desagruparas / desagrupares desagrupara / desagrupare desagrupáramos / desagrupáremos desagruparais / desagrupareis desagruparan / desagruparen | desagruparé desagruparás desagrupará desagruparemos desagruparéis desagruparán | desagruparía desagruparíes desagruparía desagruparíamos / desagruparíemos desagruparíais / desagruparíeis desagruparíen | ||
| Infinitivu | desagrupar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | desagrupando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | desagrupa desagrupái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana