| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| desamino desamines desamina desaminamos desamináis desaminen | desaminaba desaminabes desaminaba desaminábamos / desaminábemos desaminabais / desaminabeis desaminaben | desaminé desaminasti / desaminesti desaminó desaminemos desaminastis / desaminestis desaminaron | desaminara / desaminare desaminaras / desaminares desaminara / desaminare desamináramos / desamináremos desaminarais / desaminareis desaminaran / desaminaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| desamine desaminas / desamines desamine desaminemos desaminéis desaminan / desaminen | desaminara / desaminare desaminaras / desaminares desaminara / desaminare desamináramos / desamináremos desaminarais / desaminareis desaminaran / desaminaren | desaminaré desaminarás desaminará desaminaremos desaminaréis desaminarán | desaminaría desaminaríes desaminaría desaminaríamos / desaminaríemos desaminaríais / desaminaríeis desaminaríen | ||
| Infinitivu | desaminar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | desaminando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | desamina desaminái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana