| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| desenfurruño desenfurruñes desenfurruña desenfurruñamos desenfurruñáis desenfurruñen | desenfurruñaba desenfurruñabes desenfurruñaba desenfurruñábamos / desenfurruñábemos desenfurruñabais / desenfurruñabeis desenfurruñaben | desenfurruñé desenfurruñasti / desenfurruñesti desenfurruñó desenfurruñemos desenfurruñastis / desenfurruñestis desenfurruñaron | desenfurruñara / desenfurruñare desenfurruñaras / desenfurruñares desenfurruñara / desenfurruñare desenfurruñáramos / desenfurruñáremos desenfurruñarais / desenfurruñareis desenfurruñaran / desenfurruñaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| desenfurruñe desenfurruñas / desenfurruñes desenfurruñe desenfurruñemos desenfurruñéis desenfurruñan / desenfurruñen | desenfurruñara / desenfurruñare desenfurruñaras / desenfurruñares desenfurruñara / desenfurruñare desenfurruñáramos / desenfurruñáremos desenfurruñarais / desenfurruñareis desenfurruñaran / desenfurruñaren | desenfurruñaré desenfurruñarás desenfurruñará desenfurruñaremos desenfurruñaréis desenfurruñarán | desenfurruñaría desenfurruñaríes desenfurruñaría desenfurruñaríamos / desenfurruñaríemos desenfurruñaríais / desenfurruñaríeis desenfurruñaríen | ||
| Infinitivu | desenfurruñar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | desenfurruñando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | desenfurruña desenfurruñái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana