| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| embafaro embafares embafara embafaramos embafaráis embafaren | embafaraba embafarabes embafaraba embafarábamos / embafarábemos embafarabais / embafarabeis embafaraben | embafaré embafarasti / embafaresti embafaró embafaremos embafarastis / embafarestis embafararon | embafarara / embafarare embafararas / embafarares embafarara / embafarare embafaráramos / embafaráremos embafararais / embafarareis embafararan / embafararen | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| embafare embafaras / embafares embafare embafaremos embafaréis embafaran / embafaren | embafarara / embafarare embafararas / embafarares embafarara / embafarare embafaráramos / embafaráremos embafararais / embafarareis embafararan / embafararen | embafararé embafararás embafarará embafararemos embafararéis embafararán | embafararía embafararíes embafararía embafararíamos / embafararíemos embafararíais / embafararíeis embafararíen | ||
| Infinitivu | embafarar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | embafarando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | embafara embafarái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana