| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| embelustro embelustres embelustra embelustramos embelustráis embelustren | embelustraba embelustrabes embelustraba embelustrábamos / embelustrábemos embelustrabais / embelustrabeis embelustraben | embelustré embelustrasti / embelustresti embelustró embelustremos embelustrastis / embelustrestis embelustraron | embelustrara / embelustrare embelustraras / embelustrares embelustrara / embelustrare embelustráramos / embelustráremos embelustrarais / embelustrareis embelustraran / embelustraren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| embelustre embelustras / embelustres embelustre embelustremos embelustréis embelustran / embelustren | embelustrara / embelustrare embelustraras / embelustrares embelustrara / embelustrare embelustráramos / embelustráremos embelustrarais / embelustrareis embelustraran / embelustraren | embelustraré embelustrarás embelustrará embelustraremos embelustraréis embelustrarán | embelustraría embelustraríes embelustraría embelustraríamos / embelustraríemos embelustraríais / embelustraríeis embelustraríen | ||
| Infinitivu | embelustrar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | embelustrando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | embelustra embelustrái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana