| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| empavo empaves empava empavamos empaváis empaven | empavaba empavabes empavaba empavábamos / empavábemos empavabais / empavabeis empavaben | empavé empavasti / empavesti empavó empavemos empavastis / empavestis empavaron | empavara / empavare empavaras / empavares empavara / empavare empaváramos / empaváremos empavarais / empavareis empavaran / empavaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| empave empavas / empaves empave empavemos empavéis empavan / empaven | empavara / empavare empavaras / empavares empavara / empavare empaváramos / empaváremos empavarais / empavareis empavaran / empavaren | empavaré empavarás empavará empavaremos empavaréis empavarán | empavaría empavaríes empavaría empavaríamos / empavaríemos empavaríais / empavaríeis empavaríen | ||
| Infinitivu | empavar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | empavando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | empava empavái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana