| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| encabrito encabrites encabrita encabritamos encabritáis encabriten | encabritaba encabritabes encabritaba encabritábamos / encabritábemos encabritabais / encabritabeis encabritaben | encabrité encabritasti / encabritesti encabritó encabritemos encabritastis / encabritestis encabritaron | encabritara / encabritare encabritaras / encabritares encabritara / encabritare encabritáramos / encabritáremos encabritarais / encabritareis encabritaran / encabritaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| encabrite encabritas / encabrites encabrite encabritemos encabritéis encabritan / encabriten | encabritara / encabritare encabritaras / encabritares encabritara / encabritare encabritáramos / encabritáremos encabritarais / encabritareis encabritaran / encabritaren | encabritaré encabritarás encabritará encabritaremos encabritaréis encabritarán | encabritaría encabritaríes encabritaría encabritaríamos / encabritaríemos encabritaríais / encabritaríeis encabritaríen | ||
| Infinitivu | encabritar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | encabritando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | encabrita encabritái |
Flexona como: falar
forma nominal : encabritamientu, encabritadura
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana