| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| escabildo escabildes escabilda escabildamos escabildáis escabilden | escabildaba escabildabes escabildaba escabildábamos / escabildábemos escabildabais / escabildabeis escabildaben | escabildé escabildasti / escabildesti escabildó escabildemos escabildastis / escabildestis escabildaron | escabildara / escabildare escabildaras / escabildares escabildara / escabildare escabildáramos / escabildáremos escabildarais / escabildareis escabildaran / escabildaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| escabilde escabildas / escabildes escabilde escabildemos escabildéis escabildan / escabilden | escabildara / escabildare escabildaras / escabildares escabildara / escabildare escabildáramos / escabildáremos escabildarais / escabildareis escabildaran / escabildaren | escabildaré escabildarás escabildará escabildaremos escabildaréis escabildarán | escabildaría escabildaríes escabildaría escabildaríamos / escabildaríemos escabildaríais / escabildaríeis escabildaríen | ||
| Infinitivu | escabildar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | escabildando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | escabilda escabildái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana