| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| escaciño escaciñes escaciña escaciñamos escaciñáis escaciñen | escaciñaba escaciñabes escaciñaba escaciñábamos / escaciñábemos escaciñabais / escaciñabeis escaciñaben | escaciñé escaciñasti / escaciñesti escaciñó escaciñemos escaciñastis / escaciñestis escaciñaron | escaciñara / escaciñare escaciñaras / escaciñares escaciñara / escaciñare escaciñáramos / escaciñáremos escaciñarais / escaciñareis escaciñaran / escaciñaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| escaciñe escaciñas / escaciñes escaciñe escaciñemos escaciñéis escaciñan / escaciñen | escaciñara / escaciñare escaciñaras / escaciñares escaciñara / escaciñare escaciñáramos / escaciñáremos escaciñarais / escaciñareis escaciñaran / escaciñaren | escaciñaré escaciñarás escaciñará escaciñaremos escaciñaréis escaciñarán | escaciñaría escaciñaríes escaciñaría escaciñaríamos / escaciñaríemos escaciñaríais / escaciñaríeis escaciñaríen | ||
| Infinitivu | escaciñar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | escaciñando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | escaciña escaciñái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana