| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| esgaciño esgaciñes esgaciña esgaciñamos esgaciñáis esgaciñen | esgaciñaba esgaciñabes esgaciñaba esgaciñábamos / esgaciñábemos esgaciñabais / esgaciñabeis esgaciñaben | esgaciñé esgaciñasti / esgaciñesti esgaciñó esgaciñemos esgaciñastis / esgaciñestis esgaciñaron | esgaciñara / esgaciñare esgaciñaras / esgaciñares esgaciñara / esgaciñare esgaciñáramos / esgaciñáremos esgaciñarais / esgaciñareis esgaciñaran / esgaciñaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| esgaciñe esgaciñas / esgaciñes esgaciñe esgaciñemos esgaciñéis esgaciñan / esgaciñen | esgaciñara / esgaciñare esgaciñaras / esgaciñares esgaciñara / esgaciñare esgaciñáramos / esgaciñáremos esgaciñarais / esgaciñareis esgaciñaran / esgaciñaren | esgaciñaré esgaciñarás esgaciñará esgaciñaremos esgaciñaréis esgaciñarán | esgaciñaría esgaciñaríes esgaciñaría esgaciñaríamos / esgaciñaríemos esgaciñaríais / esgaciñaríeis esgaciñaríen | ||
| Infinitivu | esgaciñar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | esgaciñando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | esgaciña esgaciñái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana