| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| esmorullo esmorulles esmorulla esmorullamos esmorulláis esmorullen | esmorullaba esmorullabes esmorullaba esmorullábamos / esmorullábemos esmorullabais / esmorullabeis esmorullaben | esmorullé esmorullasti / esmorullesti esmorulló esmorullemos esmorullastis / esmorullestis esmorullaron | esmorullara / esmorullare esmorullaras / esmorullares esmorullara / esmorullare esmorulláramos / esmorulláremos esmorullarais / esmorullareis esmorullaran / esmorullaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| esmorulle esmorullas / esmorulles esmorulle esmorullemos esmorulléis esmorullan / esmorullen | esmorullara / esmorullare esmorullaras / esmorullares esmorullara / esmorullare esmorulláramos / esmorulláremos esmorullarais / esmorullareis esmorullaran / esmorullaren | esmorullaré esmorullarás esmorullará esmorullaremos esmorullaréis esmorullarán | esmorullaría esmorullaríes esmorullaría esmorullaríamos / esmorullaríemos esmorullaríais / esmorullaríeis esmorullaríen | ||
| Infinitivu | esmorullar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | esmorullando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | esmorulla esmorullái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana