| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| nabeyo nabeyes nabeya nabeyamos nabeyáis nabeyen | nabeyaba nabeyabes nabeyaba nabeyábamos / nabeyábemos nabeyabais / nabeyabeis nabeyaben | nabeyé nabeyasti / nabeyesti nabeyó nabeyemos nabeyastis / nabeyestis nabeyaron | nabeyara / nabeyare nabeyaras / nabeyares nabeyara / nabeyare nabeyáramos / nabeyáremos nabeyarais / nabeyareis nabeyaran / nabeyaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| nabeye nabeyas / nabeyes nabeye nabeyemos nabeyéis nabeyan / nabeyen | nabeyara / nabeyare nabeyaras / nabeyares nabeyara / nabeyare nabeyáramos / nabeyáremos nabeyarais / nabeyareis nabeyaran / nabeyaren | nabeyaré nabeyarás nabeyará nabeyaremos nabeyaréis nabeyarán | nabeyaría nabeyaríes nabeyaría nabeyaríamos / nabeyaríemos nabeyaríais / nabeyaríeis nabeyaríen | ||
| Infinitivu | nabeyar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | nabeyando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | nabeya nabeyái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana