| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| viño viñes viña viñamos viñáis viñen | viñaba viñabes viñaba viñábamos / viñábemos viñabais / viñabeis viñaben | viñé viñasti / viñesti viñó viñemos viñastis / viñestis viñaron | viñara / viñare viñaras / viñares viñara / viñare viñáramos / viñáremos viñarais / viñareis viñaran / viñaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| viñe viñas / viñes viñe viñemos viñéis viñan / viñen | viñara / viñare viñaras / viñares viñara / viñare viñáramos / viñáremos viñarais / viñareis viñaran / viñaren | viñaré viñarás viñará viñaremos viñaréis viñarán | viñaría viñaríes viñaría viñaríamos / viñaríemos viñaríais / viñaríeis viñaríen | ||
| Infinitivu | viñar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | viñando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | viña viñái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana