| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| xibo xibes xiba xibamos xibáis xiben | xibaba xibabes xibaba xibábamos / xibábemos xibabais / xibabeis xibaben | xibé xibasti / xibesti xibó xibemos xibastis / xibestis xibaron | xibara / xibare xibaras / xibares xibara / xibare xibáramos / xibáremos xibarais / xibareis xibaran / xibaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| xibe xibas / xibes xibe xibemos xibéis xiban / xiben | xibara / xibare xibaras / xibares xibara / xibare xibáramos / xibáremos xibarais / xibareis xibaran / xibaren | xibaré xibarás xibará xibaremos xibaréis xibarán | xibaría xibaríes xibaría xibaríamos / xibaríemos xibaríais / xibaríeis xibaríen | ||
| Infinitivu | xibar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | xibando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | xiba xibái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana