| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| abestio abesties abestia abestiamos abestiáis abestien | abestiaba abestiabes abestiaba abestiábamos / abestiábemos abestiabais / abestiabeis abestiaben | abestié abestiasti / abestiesti abestió abestiemos abestiastis / abestiestis abestiaron | abestiara / abestiare abestiaras / abestiares abestiara / abestiare abestiáramos / abestiáremos abestiarais / abestiareis abestiaran / abestiaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| abestie abestias / abesties abestie abestiemos abestiéis abestian / abestien | abestiara / abestiare abestiaras / abestiares abestiara / abestiare abestiáramos / abestiáremos abestiarais / abestiareis abestiaran / abestiaren | abestiaré abestiarás abestiará abestiaremos abestiaréis abestiarán | abestiaría abestiaríes abestiaría abestiaríamos / abestiaríemos abestiaríais / abestiaríeis abestiaríen | ||
| Infinitivu | abestiar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | abestiando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | abestia abestiái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana