| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| acurrio acurries acurria acurriamos acurriáis acurrien | acurriaba acurriabes acurriaba acurriábamos / acurriábemos acurriabais / acurriabeis acurriaben | acurrié acurriasti / acurriesti acurrió acurriemos acurriastis / acurriestis acurriaron | acurriara / acurriare acurriaras / acurriares acurriara / acurriare acurriáramos / acurriáremos acurriarais / acurriareis acurriaran / acurriaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| acurrie acurrias / acurries acurrie acurriemos acurriéis acurrian / acurrien | acurriara / acurriare acurriaras / acurriares acurriara / acurriare acurriáramos / acurriáremos acurriarais / acurriareis acurriaran / acurriaren | acurriaré acurriarás acurriará acurriaremos acurriaréis acurriarán | acurriaría acurriaríes acurriaría acurriaríamos / acurriaríemos acurriaríais / acurriaríeis acurriaríen | ||
| Infinitivu | acurriar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | acurriando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | acurria acurriái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana