| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| comiquio comiquies comiquia comiquiamos comiquiáis comiquien | comiquiaba comiquiabes comiquiaba comiquiábamos / comiquiábemos comiquiabais / comiquiabeis comiquiaben | comiquié comiquiasti / comiquiesti comiquió comiquiemos comiquiastis / comiquiestis comiquiaron | comiquiara / comiquiare comiquiaras / comiquiares comiquiara / comiquiare comiquiáramos / comiquiáremos comiquiarais / comiquiareis comiquiaran / comiquiaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| comiquie comiquias / comiquies comiquie comiquiemos comiquiéis comiquian / comiquien | comiquiara / comiquiare comiquiaras / comiquiares comiquiara / comiquiare comiquiáramos / comiquiáremos comiquiarais / comiquiareis comiquiaran / comiquiaren | comiquiaré comiquiarás comiquiará comiquiaremos comiquiaréis comiquiarán | comiquiaría comiquiaríes comiquiaría comiquiaríamos / comiquiaríemos comiquiaríais / comiquiaríeis comiquiaríen | ||
| Infinitivu | comiquiar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | comiquiando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | comiquia comiquiái |
Flexona como: falar
variante ortográfica de : comicar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana