| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| esbaborio esbabories esbaboria esbaboriamos esbaboriáis esbaborien | esbaboriaba esbaboriabes esbaboriaba esbaboriábamos / esbaboriábemos esbaboriabais / esbaboriabeis esbaboriaben | esbaborié esbaboriasti / esbaboriesti esbaborió esbaboriemos esbaboriastis / esbaboriestis esbaboriaron | esbaboriara / esbaboriare esbaboriaras / esbaboriares esbaboriara / esbaboriare esbaboriáramos / esbaboriáremos esbaboriarais / esbaboriareis esbaboriaran / esbaboriaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| esbaborie esbaborias / esbabories esbaborie esbaboriemos esbaboriéis esbaborian / esbaborien | esbaboriara / esbaboriare esbaboriaras / esbaboriares esbaboriara / esbaboriare esbaboriáramos / esbaboriáremos esbaboriarais / esbaboriareis esbaboriaran / esbaboriaren | esbaboriaré esbaboriarás esbaboriará esbaboriaremos esbaboriaréis esbaboriarán | esbaboriaría esbaboriaríes esbaboriaría esbaboriaríamos / esbaboriaríemos esbaboriaríais / esbaboriaríeis esbaboriaríen | ||
| Infinitivu | esbaboriar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | esbaboriando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | esbaboria esbaboriái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana