| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| esllavotio esllavoties esllavotia esllavotiamos esllavotiáis esllavotien | esllavotiaba esllavotiabes esllavotiaba esllavotiábamos / esllavotiábemos esllavotiabais / esllavotiabeis esllavotiaben | esllavotié esllavotiasti / esllavotiesti esllavotió esllavotiemos esllavotiastis / esllavotiestis esllavotiaron | esllavotiara / esllavotiare esllavotiaras / esllavotiares esllavotiara / esllavotiare esllavotiáramos / esllavotiáremos esllavotiarais / esllavotiareis esllavotiaran / esllavotiaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| esllavotie esllavotias / esllavoties esllavotie esllavotiemos esllavotiéis esllavotian / esllavotien | esllavotiara / esllavotiare esllavotiaras / esllavotiares esllavotiara / esllavotiare esllavotiáramos / esllavotiáremos esllavotiarais / esllavotiareis esllavotiaran / esllavotiaren | esllavotiaré esllavotiarás esllavotiará esllavotiaremos esllavotiaréis esllavotiarán | esllavotiaría esllavotiaríes esllavotiaría esllavotiaríamos / esllavotiaríemos esllavotiaríais / esllavotiaríeis esllavotiaríen | ||
| Infinitivu | esllavotiar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | esllavotiando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | esllavotia esllavotiái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana