| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| hernio hernies hernia herniamos herniáis hernien | herniaba herniabes herniaba herniábamos / herniábemos herniabais / herniabeis herniaben | hernié herniasti / herniesti hernió herniemos herniastis / herniestis herniaron | herniara / herniare herniaras / herniares herniara / herniare herniáramos / herniáremos herniarais / herniareis herniaran / herniaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| hernie hernias / hernies hernie herniemos herniéis hernian / hernien | herniara / herniare herniaras / herniares herniara / herniare herniáramos / herniáremos herniarais / herniareis herniaran / herniaren | herniaré herniarás herniará herniaremos herniaréis herniarán | herniaría herniaríes herniaría herniaríamos / herniaríemos herniaríais / herniaríeis herniaríen | ||
| Infinitivu | herniar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | herniando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | hernia herniái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana