| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| parvio parvies parvia parviamos parviáis parvien | parviaba parviabes parviaba parviábamos / parviábemos parviabais / parviabeis parviaben | parvié parviasti / parviesti parvió parviemos parviastis / parviestis parviaron | parviara / parviare parviaras / parviares parviara / parviare parviáramos / parviáremos parviarais / parviareis parviaran / parviaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| parvie parvias / parvies parvie parviemos parviéis parvian / parvien | parviara / parviare parviaras / parviares parviara / parviare parviáramos / parviáremos parviarais / parviareis parviaran / parviaren | parviaré parviarás parviará parviaremos parviaréis parviarán | parviaría parviaríes parviaría parviaríamos / parviaríemos parviaríais / parviaríeis parviaríen | ||
| Infinitivu | parviar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | parviando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | parvia parviái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana