| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| platio platies platia platiamos platiáis platien | platiaba platiabes platiaba platiábamos / platiábemos platiabais / platiabeis platiaben | platié platiasti / platiesti platió platiemos platiastis / platiestis platiaron | platiara / platiare platiaras / platiares platiara / platiare platiáramos / platiáremos platiarais / platiareis platiaran / platiaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| platie platias / platies platie platiemos platiéis platian / platien | platiara / platiare platiaras / platiares platiara / platiare platiáramos / platiáremos platiarais / platiareis platiaran / platiaren | platiaré platiarás platiará platiaremos platiaréis platiarán | platiaría platiaríes platiaría platiaríamos / platiaríemos platiaríais / platiaríeis platiaríen | ||
| Infinitivu | platiar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | platiando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | platia platiái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana