| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| amanoyo amanoyes amanoya amanoyamos amanoyáis amanoyen | amanoyaba amanoyabes amanoyaba amanoyábamos / amanoyábemos amanoyabais / amanoyabeis amanoyaben | amanoyé amanoyasti / amanoyesti amanoyó amanoyemos amanoyastis / amanoyestis amanoyaron | amanoyara / amanoyare amanoyaras / amanoyares amanoyara / amanoyare amanoyáramos / amanoyáremos amanoyarais / amanoyareis amanoyaran / amanoyaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| amanoye amanoyas / amanoyes amanoye amanoyemos amanoyéis amanoyan / amanoyen | amanoyara / amanoyare amanoyaras / amanoyares amanoyara / amanoyare amanoyáramos / amanoyáremos amanoyarais / amanoyareis amanoyaran / amanoyaren | amanoyaré amanoyarás amanoyará amanoyaremos amanoyaréis amanoyarán | amanoyaría amanoyaríes amanoyaría amanoyaríamos / amanoyaríemos amanoyaríais / amanoyaríeis amanoyaríen | ||
| Infinitivu | amanoyar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | amanoyando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | amanoya amanoyái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana