| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| dexebro dexebres dexebra dexebramos dexebráis dexebren | dexebraba dexebrabes dexebraba dexebrábamos / dexebrábemos dexebrabais / dexebrabeis dexebraben | dexebré dexebrasti / dexebresti dexebró dexebremos dexebrastis / dexebrestis dexebraron | dexebrara / dexebrare dexebraras / dexebrares dexebrara / dexebrare dexebráramos / dexebráremos dexebrarais / dexebrareis dexebraran / dexebraren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| dexebre dexebras / dexebres dexebre dexebremos dexebréis dexebran / dexebren | dexebrara / dexebrare dexebraras / dexebrares dexebrara / dexebrare dexebráramos / dexebráremos dexebrarais / dexebrareis dexebraran / dexebraren | dexebraré dexebrarás dexebrará dexebraremos dexebraréis dexebrarán | dexebraría dexebraríes dexebraría dexebraríamos / dexebraríemos dexebraríais / dexebraríeis dexebraríen | ||
| Infinitivu | dexebrar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | dexebrando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | dexebra dexebrái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana