| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| enmadexo enmadexes enmadexa enmadexamos enmadexáis enmadexen | enmadexaba enmadexabes enmadexaba enmadexábamos / enmadexábemos enmadexabais / enmadexabeis enmadexaben | enmadexé enmadexasti / enmadexesti enmadexó enmadexemos enmadexastis / enmadexestis enmadexaron | enmadexara / enmadexare enmadexaras / enmadexares enmadexara / enmadexare enmadexáramos / enmadexáremos enmadexarais / enmadexareis enmadexaran / enmadexaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| enmadexe enmadexas / enmadexes enmadexe enmadexemos enmadexéis enmadexan / enmadexen | enmadexara / enmadexare enmadexaras / enmadexares enmadexara / enmadexare enmadexáramos / enmadexáremos enmadexarais / enmadexareis enmadexaran / enmadexaren | enmadexaré enmadexarás enmadexará enmadexaremos enmadexaréis enmadexarán | enmadexaría enmadexaríes enmadexaría enmadexaríamos / enmadexaríemos enmadexaríais / enmadexaríeis enmadexaríen | ||
| Infinitivu | enmadexar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | enmadexando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | enmadexa enmadexái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana