| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| esgalocho esgaloches esgalocha esgalochamos esgalocháis esgalochen | esgalochaba esgalochabes esgalochaba esgalochábamos / esgalochábemos esgalochabais / esgalochabeis esgalochaben | esgaloché esgalochasti / esgalochesti esgalochó esgalochemos esgalochastis / esgalochestis esgalocharon | esgalochara / esgalochare esgalocharas / esgalochares esgalochara / esgalochare esgalocháramos / esgalocháremos esgalocharais / esgalochareis esgalocharan / esgalocharen | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| esgaloche esgalochas / esgaloches esgaloche esgalochemos esgalochéis esgalochan / esgalochen | esgalochara / esgalochare esgalocharas / esgalochares esgalochara / esgalochare esgalocháramos / esgalocháremos esgalocharais / esgalochareis esgalocharan / esgalocharen | esgalocharé esgalocharás esgalochará esgalocharemos esgalocharéis esgalocharán | esgalocharía esgalocharíes esgalocharía esgalocharíamos / esgalocharíemos esgalocharíais / esgalocharíeis esgalocharíen | ||
| Infinitivu | esgalochar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | esgalochando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | esgalocha esgalochái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana