| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| esgorgolexo esgorgolexes esgorgolexa esgorgolexamos esgorgolexáis esgorgolexen | esgorgolexaba esgorgolexabes esgorgolexaba esgorgolexábamos / esgorgolexábemos esgorgolexabais / esgorgolexabeis esgorgolexaben | esgorgolexé esgorgolexasti / esgorgolexesti esgorgolexó esgorgolexemos esgorgolexastis / esgorgolexestis esgorgolexaron | esgorgolexara / esgorgolexare esgorgolexaras / esgorgolexares esgorgolexara / esgorgolexare esgorgolexáramos / esgorgolexáremos esgorgolexarais / esgorgolexareis esgorgolexaran / esgorgolexaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| esgorgolexe esgorgolexas / esgorgolexes esgorgolexe esgorgolexemos esgorgolexéis esgorgolexan / esgorgolexen | esgorgolexara / esgorgolexare esgorgolexaras / esgorgolexares esgorgolexara / esgorgolexare esgorgolexáramos / esgorgolexáremos esgorgolexarais / esgorgolexareis esgorgolexaran / esgorgolexaren | esgorgolexaré esgorgolexarás esgorgolexará esgorgolexaremos esgorgolexaréis esgorgolexarán | esgorgolexaría esgorgolexaríes esgorgolexaría esgorgolexaríamos / esgorgolexaríemos esgorgolexaríais / esgorgolexaríeis esgorgolexaríen | ||
| Infinitivu | esgorgolexar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | esgorgolexando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | esgorgolexa esgorgolexái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana