| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| esmorro esmorres esmorra esmorramos esmorráis esmorren | esmorraba esmorrabes esmorraba esmorrábamos / esmorrábemos esmorrabais / esmorrabeis esmorraben | esmorré esmorrasti / esmorresti esmorró esmorremos esmorrastis / esmorrestis esmorraron | esmorrara / esmorrare esmorraras / esmorrares esmorrara / esmorrare esmorráramos / esmorráremos esmorrarais / esmorrareis esmorraran / esmorraren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| esmorre esmorras / esmorres esmorre esmorremos esmorréis esmorran / esmorren | esmorrara / esmorrare esmorraras / esmorrares esmorrara / esmorrare esmorráramos / esmorráremos esmorrarais / esmorrareis esmorraran / esmorraren | esmorraré esmorrarás esmorrará esmorraremos esmorraréis esmorrarán | esmorraría esmorraríes esmorraría esmorraríamos / esmorraríemos esmorraríais / esmorraríeis esmorraríen | ||
| Infinitivu | esmorrar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | esmorrando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | esmorra esmorrái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana