| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| esyerbo esyerbes esyerba esyerbamos esyerbáis esyerben | esyerbaba esyerbabes esyerbaba esyerbábamos / esyerbábemos esyerbabais / esyerbabeis esyerbaben | esyerbé esyerbasti / esyerbesti esyerbó esyerbemos esyerbastis / esyerbestis esyerbaron | esyerbara / esyerbare esyerbaras / esyerbares esyerbara / esyerbare esyerbáramos / esyerbáremos esyerbarais / esyerbareis esyerbaran / esyerbaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| esyerbe esyerbas / esyerbes esyerbe esyerbemos esyerbéis esyerban / esyerben | esyerbara / esyerbare esyerbaras / esyerbares esyerbara / esyerbare esyerbáramos / esyerbáremos esyerbarais / esyerbareis esyerbaran / esyerbaren | esyerbaré esyerbarás esyerbará esyerbaremos esyerbaréis esyerbarán | esyerbaría esyerbaríes esyerbaría esyerbaríamos / esyerbaríemos esyerbaríais / esyerbaríeis esyerbaríen | ||
| Infinitivu | esyerbar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | esyerbando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | esyerba esyerbái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana