| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| falopo falopes falopa falopamos falopáis falopen | falopaba falopabes falopaba falopábamos / falopábemos falopabais / falopabeis falopaben | falopé falopasti / falopesti falopó falopemos falopastis / falopestis faloparon | falopara / falopare faloparas / falopares falopara / falopare falopáramos / falopáremos faloparais / falopareis faloparan / faloparen | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| falope falopas / falopes falope falopemos falopéis falopan / falopen | falopara / falopare faloparas / falopares falopara / falopare falopáramos / falopáremos faloparais / falopareis faloparan / faloparen | faloparé faloparás falopará faloparemos faloparéis faloparán | faloparía faloparíes faloparía faloparíamos / faloparíemos faloparíais / faloparíeis faloparíen | ||
| Infinitivu | falopar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | falopando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | falopa falopái |
Flexona como: falar
variante ortográfica : falopiar
forma nominal : falopada
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana