| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| impero imperes impera imperamos imperáis imperen | imperaba imperabes imperaba imperábamos / imperábemos imperabais / imperabeis imperaben | imperé imperasti / imperesti imperó imperemos imperastis / imperestis imperaron | imperara / imperare imperaras / imperares imperara / imperare imperáramos / imperáremos imperarais / imperareis imperaran / imperaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| impere imperas / imperes impere imperemos imperéis imperan / imperen | imperara / imperare imperaras / imperares imperara / imperare imperáramos / imperáremos imperarais / imperareis imperaran / imperaren | imperaré imperarás imperará imperaremos imperaréis imperarán | imperaría imperaríes imperaría imperaríamos / imperaríemos imperaríais / imperaríeis imperaríen | ||
| Infinitivu | imperar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | imperando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | impera imperái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana