| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| xuramento xuramentes xuramenta xuramentamos xuramentáis xuramenten | xuramentaba xuramentabes xuramentaba xuramentábamos / xuramentábemos xuramentabais / xuramentabeis xuramentaben | xuramenté xuramentasti / xuramentesti xuramentó xuramentemos xuramentastis / xuramentestis xuramentaron | xuramentara / xuramentare xuramentaras / xuramentares xuramentara / xuramentare xuramentáramos / xuramentáremos xuramentarais / xuramentareis xuramentaran / xuramentaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| xuramente xuramentas / xuramentes xuramente xuramentemos xuramentéis xuramentan / xuramenten | xuramentara / xuramentare xuramentaras / xuramentares xuramentara / xuramentare xuramentáramos / xuramentáremos xuramentarais / xuramentareis xuramentaran / xuramentaren | xuramentaré xuramentarás xuramentará xuramentaremos xuramentaréis xuramentarán | xuramentaría xuramentaríes xuramentaría xuramentaríamos / xuramentaríemos xuramentaríais / xuramentaríeis xuramentaríen | ||
| Infinitivu | xuramentar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | xuramentando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | xuramenta xuramentái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana