| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| adebeldo adebeldes adebelda adebeldamos adebeldáis adebelden | adebeldaba adebeldabes adebeldaba adebeldábamos / adebeldábemos adebeldabais / adebeldabeis adebeldaben | adebeldé adebeldasti / adebeldesti adebeldó adebeldemos adebeldastis / adebeldestis adebeldaron | adebeldara / adebeldare adebeldaras / adebeldares adebeldara / adebeldare adebeldáramos / adebeldáremos adebeldarais / adebeldareis adebeldaran / adebeldaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| adebelde adebeldas / adebeldes adebelde adebeldemos adebeldéis adebeldan / adebelden | adebeldara / adebeldare adebeldaras / adebeldares adebeldara / adebeldare adebeldáramos / adebeldáremos adebeldarais / adebeldareis adebeldaran / adebeldaren | adebeldaré adebeldarás adebeldará adebeldaremos adebeldaréis adebeldarán | adebeldaría adebeldaríes adebeldaría adebeldaríamos / adebeldaríemos adebeldaríais / adebeldaríeis adebeldaríen | ||
| Infinitivu | adebeldar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | adebeldando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | adebelda adebeldái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana