| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| apiado apiades apiada apiadamos apiadáis apiaden | apiadaba apiadabes apiadaba apiadábamos / apiadábemos apiadabais / apiadabeis apiadaben | apiadé apiadasti / apiadesti apiadó apiademos apiadastis / apiadestis apiadaron | apiadara / apiadare apiadaras / apiadares apiadara / apiadare apiadáramos / apiadáremos apiadarais / apiadareis apiadaran / apiadaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| apiade apiadas / apiades apiade apiademos apiadéis apiadan / apiaden | apiadara / apiadare apiadaras / apiadares apiadara / apiadare apiadáramos / apiadáremos apiadarais / apiadareis apiadaran / apiadaren | apiadaré apiadarás apiadará apiadaremos apiadaréis apiadarán | apiadaría apiadaríes apiadaría apiadaríamos / apiadaríemos apiadaríais / apiadaríeis apiadaríen | ||
| Infinitivu | apiadar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | apiadando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | apiada apiadái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana