| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| abrevio abrevies abrevia abreviamos abreviáis abrevien | abreviaba abreviabes abreviaba abreviábamos / abreviábemos abreviabais / abreviabeis abreviaben | abrevié abreviasti / abreviesti abrevió abreviemos abreviastis / abreviestis abreviaron | abreviara / abreviare abreviaras / abreviares abreviara / abreviare abreviáramos / abreviáremos abreviarais / abreviareis abreviaran / abreviaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| abrevie abrevias / abrevies abrevie abreviemos abreviéis abrevian / abrevien | abreviara / abreviare abreviaras / abreviares abreviara / abreviare abreviáramos / abreviáremos abreviarais / abreviareis abreviaran / abreviaren | abreviaré abreviarás abreviará abreviaremos abreviaréis abreviarán | abreviaría abreviaríes abreviaría abreviaríamos / abreviaríemos abreviaríais / abreviaríeis abreviaríen | ||
| Infinitivu | abreviar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | abreviando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | abrevia abreviái |
Flexona como: falar