| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| apacto apactes apacta apactamos apactáis apacten | apactaba apactabes apactaba apactábamos / apactábemos apactabais / apactabeis apactaben | apacté apactasti / apactesti apactó apactemos apactastis / apactestis apactaron | apactara / apactare apactaras / apactares apactara / apactare apactáramos / apactáremos apactarais / apactareis apactaran / apactaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| apacte apactas / apactes apacte apactemos apactéis apactan / apacten | apactara / apactare apactaras / apactares apactara / apactare apactáramos / apactáremos apactarais / apactareis apactaran / apactaren | apactaré apactarás apactará apactaremos apactaréis apactarán | apactaría apactaríes apactaría apactaríamos / apactaríemos apactaríais / apactaríeis apactaríen | ||
| Infinitivu | apactar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | apactando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | apacta apactái |
Flexona como: falar