| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| dono dones dona donamos donáis donen | donaba donabes donaba donábamos / donábemos donabais / donabeis donaben | doné donasti / donesti donó donemos donastis / donestis donaron | donara / donare donaras / donares donara / donare donáramos / donáremos donarais / donareis donaran / donaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| done donas / dones done donemos donéis donan / donen | donara / donare donaras / donares donara / donare donáramos / donáremos donarais / donareis donaran / donaren | donaré donarás donará donaremos donaréis donarán | donaría donaríes donaría donaríamos / donaríemos donaríais / donaríeis donaríen | ||
| Infinitivu | donar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | donando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | dona donái |
Flexona como: falar