| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| metamorfosio metamorfosies metamorfosia metamorfosiamos metamorfosiáis metamorfosien | metamorfosiaba metamorfosiabes metamorfosiaba metamorfosiábamos / metamorfosiábemos metamorfosiabais / metamorfosiabeis metamorfosiaben | metamorfosié metamorfosiasti / metamorfosiesti metamorfosió metamorfosiemos metamorfosiastis / metamorfosiestis metamorfosiaron | metamorfosiara / metamorfosiare metamorfosiaras / metamorfosiares metamorfosiara / metamorfosiare metamorfosiáramos / metamorfosiáremos metamorfosiarais / metamorfosiareis metamorfosiaran / metamorfosiaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| metamorfosie metamorfosias / metamorfosies metamorfosie metamorfosiemos metamorfosiéis metamorfosian / metamorfosien | metamorfosiara / metamorfosiare metamorfosiaras / metamorfosiares metamorfosiara / metamorfosiare metamorfosiáramos / metamorfosiáremos metamorfosiarais / metamorfosiareis metamorfosiaran / metamorfosiaren | metamorfosiaré metamorfosiarás metamorfosiará metamorfosiaremos metamorfosiaréis metamorfosiarán | metamorfosiaría metamorfosiaríes metamorfosiaría metamorfosiaríamos / metamorfosiaríemos metamorfosiaríais / metamorfosiaríeis metamorfosiaríen | ||
| Infinitivu | metamorfosiar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | metamorfosiando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | metamorfosia metamorfosiái |
Flexona como: falar