| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| cinxo cinxes cinxe cinximos cinxís cinxen | cinxía cinxíes cinxía cinxíamos / cinxíemos cinxíais / cinxíeis cinxíen | cinxí cinxiesti / cinxisti cinxió cinximos cinxiestis / cinxistis cinxieron | cinxiera / cinxiere cinxieras / cinxieres cinxiera / cinxiere cinxiéramos / cinxiéremos cinxierais / cinxiereis cinxieran / cinxieren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| cinxa cinxas cinxa cinxamos cinxáis cinxan | cinxiera / cinxiere cinxieras / cinxieres cinxiera / cinxiere cinxiéramos / cinxiéremos cinxierais / cinxiereis cinxieran / cinxieren | cinxiré cinxirás cinxirá cinxiremos cinxiréis cinxirán | cinxiría cinxiríes cinxiría cinxiríamos / cinxiríemos cinxiríais / cinxiríeis cinxiríen | ||
| Infinitivu | cinxir | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | cinxiendo | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | cinxi cinxíi |
Flexona como: apurrir
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana