|
|
llayar - verbu
| Indicativu
|
|---|
| Presente
| Pretéritu imperfeutu
| Pretéritu indefiníu
| Pluscuamperfeutu
|
llayo llayes llaya llayamos llayáis llayen
| llayaba llayabes llayaba llayábamos / llayábemos llayabais / llayabeis llayaben
| llayé llayasti / llayesti llayó llayemos llayastis / llayestis llayaron
| llayara / llayare llayaras / llayares llayara / llayare llayáramos / llayáremos llayarais / llayareis llayaran / llayaren
|
| Suxuntivu
| Potencial
| | Presente
| Pretéritu imperfeutu
| Futuru
| Condicional
|
llaye llayas / llayes llaye llayemos llayéis llayan / llayen
| llayara / llayare llayaras / llayares llayara / llayare llayáramos / llayáremos llayarais / llayareis llayaran / llayaren
| llayaré llayarás llayará llayaremos llayaréis llayarán
| llayaría llayaríes llayaría llayaríamos / llayaríemos llayaríais / llayaríeis llayaríen
|
| Infinitivu | llayar |
|---|
| Xerundiu | llayando |
|---|
| Participiu | | llayáu | llayada | llayao | | llayaos | llayaes |
|
|---|
| Imperativu | llaya llayái |
|---|
Flexona como: falar Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana
|
OSLIN-AST
El corpus léxicu OSLIN-AST ye un conxuntu estructuráu de preseos
llingüísticos. Ta dirixíu al públicu en xeneral, pero tamién a la
comunidá científica, y pue usase como ferramienta útil pa toes aquelles
persones que trabayen cola llingua asturiana, o que deseen deprendela o
iguar dudes. Tolos conteníos d'esti sitiu actualícense de contino.
|