|
somorguiar - verbu

Indicativu
|
---|
Presente
| Pretéritu imperfeutu
| Pretéritu indefiníu
| Pluscuamperfeutu
|
somorguio somorguies somorguia somorguiamos somorguiáis somorguien
| somorguiaba somorguiabes somorguiaba somorguiábamos / somorguiábemos somorguiabais / somorguiabeis somorguiaben
| somorguié somorguiasti / somorguiesti somorguió somorguiemos somorguiastis / somorguiestis somorguiaron
| somorguiara / somorguiare somorguiaras / somorguiares somorguiara / somorguiare somorguiáramos / somorguiáremos somorguiarais / somorguiareis somorguiaran / somorguiaren
|
Suxuntivu
| Potencial
| Presente
| Pretéritu imperfeutu
| Futuru
| Condicional
|
somorguie somorguias / somorguies somorguie somorguiemos somorguiéis somorguian / somorguien
| somorguiara / somorguiare somorguiaras / somorguiares somorguiara / somorguiare somorguiáramos / somorguiáremos somorguiarais / somorguiareis somorguiaran / somorguiaren
| somorguiaré somorguiarás somorguiará somorguiaremos somorguiaréis somorguiarán
| somorguiaría somorguiaríes somorguiaría somorguiaríamos / somorguiaríemos somorguiaríais / somorguiaríeis somorguiaríen
|
Infinitivu | somorguiar |
---|
Xerundiu | somorguiando |
---|
Participiu | somorguiáu | somorguiada | somorguiao | somorguiaos | somorguiaes |
|
---|
Imperativu | somorguia somorguiái |
---|
Flexona como: falar forma nominal : somorguiamientu, somorguiadura Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana
|
OSLIN-AST
El corpus léxicu OSLIN-AST ye un conxuntu estructuráu de preseos
llingüísticos. Ta dirixíu al públicu en xeneral, pero tamién a la
comunidá científica, y pue usase como ferramienta útil pa toes aquelles
persones que trabayen cola llingua asturiana, o que deseen deprendela o
iguar dudes. Tolos conteníos d'esti sitiu actualícense de contino.
|