|
esquiñonar - verbu

Indicativu
|
---|
Presente
| Pretéritu imperfeutu
| Pretéritu indefiníu
| Pluscuamperfeutu
|
esquiñono esquiñones esquiñona esquiñonamos esquiñonáis esquiñonen
| esquiñonaba esquiñonabes esquiñonaba esquiñonábamos / esquiñonábemos esquiñonabais / esquiñonabeis esquiñonaben
| esquiñoné esquiñonasti / esquiñonesti esquiñonó esquiñonemos esquiñonastis / esquiñonestis esquiñonaron
| esquiñonara / esquiñonare esquiñonaras / esquiñonares esquiñonara / esquiñonare esquiñonáramos / esquiñonáremos esquiñonarais / esquiñonareis esquiñonaran / esquiñonaren
|
Suxuntivu
| Potencial
| Presente
| Pretéritu imperfeutu
| Futuru
| Condicional
|
esquiñone esquiñonas / esquiñones esquiñone esquiñonemos esquiñonéis esquiñonan / esquiñonen
| esquiñonara / esquiñonare esquiñonaras / esquiñonares esquiñonara / esquiñonare esquiñonáramos / esquiñonáremos esquiñonarais / esquiñonareis esquiñonaran / esquiñonaren
| esquiñonaré esquiñonarás esquiñonará esquiñonaremos esquiñonaréis esquiñonarán
| esquiñonaría esquiñonaríes esquiñonaría esquiñonaríamos / esquiñonaríemos esquiñonaríais / esquiñonaríeis esquiñonaríen
|
Infinitivu | esquiñonar |
---|
Xerundiu | esquiñonando |
---|
Participiu | esquiñonáu | esquiñonada | esquiñonao | esquiñonaos | esquiñonaes |
|
---|
Imperativu | esquiñona esquiñonái |
---|
Flexona como: falar Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana
|
OSLIN-AST
El corpus léxicu OSLIN-AST ye un conxuntu estructuráu de preseos
llingüísticos. Ta dirixíu al públicu en xeneral, pero tamién a la
comunidá científica, y pue usase como ferramienta útil pa toes aquelles
persones que trabayen cola llingua asturiana, o que deseen deprendela o
iguar dudes. Tolos conteníos d'esti sitiu actualícense de contino.
|