|
|
finalizar - verbu
| Indicativu
|
|---|
| Presente
| Pretéritu imperfeutu
| Pretéritu indefiníu
| Pluscuamperfeutu
|
finalizo finalices finaliza finalizamos finalizáis finalicen
| finalizaba finalizabes finalizaba finalizábamos / finalizábemos finalizabais / finalizabeis finalizaben
| finalicé finalicesti / finalizasti finalizó finalicemos finalicestis / finalizastis finalizaron
| finalizara / finalizare finalizaras / finalizares finalizara / finalizare finalizáramos / finalizáremos finalizarais / finalizareis finalizaran / finalizaren
|
| Suxuntivu
| Potencial
| | Presente
| Pretéritu imperfeutu
| Futuru
| Condicional
|
finalice finalices / finalizas finalice finalicemos finalicéis finalicen / finalizan
| finalizara / finalizare finalizaras / finalizares finalizara / finalizare finalizáramos / finalizáremos finalizarais / finalizareis finalizaran / finalizaren
| finalizaré finalizarás finalizará finalizaremos finalizaréis finalizarán
| finalizaría finalizaríes finalizaría finalizaríamos / finalizaríemos finalizaríais / finalizaríeis finalizaríen
|
| Infinitivu | finalizar |
|---|
| Xerundiu | finalizando |
|---|
| Participiu | | finalizáu | finalizada | finalizao | | finalizaos | finalizaes |
|
|---|
| Imperativu | finaliza finalizái |
|---|
Flexona como: rezar
|
OSLIN-AST
El corpus léxicu OSLIN-AST ye un conxuntu estructuráu de preseos
llingüísticos. Ta dirixíu al públicu en xeneral, pero tamién a la
comunidá científica, y pue usase como ferramienta útil pa toes aquelles
persones que trabayen cola llingua asturiana, o que deseen deprendela o
iguar dudes. Tolos conteníos d'esti sitiu actualícense de contino.
|